ALUMNI OF 43rd GRADUATION CEREMONY OF SCHOOL OF PHYSICAL SCIENCES

SCHOOL OF PHYSICAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY DEGREE IN CHEMISTRY

1. NINEZA, CLAIRE

DOCTOR OF PHILOSOPHY DEGREE IN METEOROLOGY

1. OMONDI, PHILIP AMINGO

DOCTOR OF PHILOSOPHY DEGREE IN PHYSICS

1. OGACHO, ALEX AWUOR

2. SIMIYU, JUSTUS

(A) (i)MASTER OF SCIENCE IN AGROMETEOROLOGY

1. NGANYI, Walter

(ii) MASTER OF SCIENCE IN ANALYTICAL CHEMISTRY

1. KIRATU, John Mburu

(iii) MASTER OF SCIENCE IN CHEMISTRY

1. BEIENE, Meron Gebru

2. CHELOTI, Michael Wambaya

3. CHOGII, Isaac

4. MASESE, Florence Achieng

5. MUGAMBI, Timothy Muthaura

6. NDUNDA, Elizabeth Nthambi

7. NGEYWO, Emmanuel Cyoy

8. WANJALA, Herbert Kavunja

9. WANYAMA, Peter Juma

(iv) MASTER OF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

1. AGOI, Caroline Vugutsa

2. CHITEVA, Rose

3. SITUMA, Dorice Soita

(v) MASTER OF SCIENCE IN GEOLOGY

1. DENG, William Anyak

2. KANDA, Isaack

3. MOGAKA, Daniel

4. ONGWAE, Melchizedek Samoka

5. SOSI, Benjamin

6. WARUGURU, Faith Wanjiru

7. WASWA, Aron Kutukhulu

(vi) MASTER OF SCIENCE IN HYDROLOGY AND GROUND WATER RESOURCE MANAGEMENT

1. MUCHIRI, Peris Wakuthii

(vii) MASTER OF SCIENCE IN METEOROLOGY

1. MSEMO, Hellen Elimo

2. NJOROGE, Ezekiel Muigai

(viii) MASTER OF SCIENCE IN PHYSICS

1. MAKOKHA, John Wanjala

(B) (i)BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

First Class Honours

1. AUKO, Leakey Ochieng

2. GITHINJI, Wambui Tabitha

Second Class Honours (Upper Division)

3. ALOO, Jane Atieno

4. ANAKOLI, Kenneth Andibo

5. CHAN, David Otieno Sunday

6. CHEGE, David Kahari

7. KIMATA, Junior Njehia

8. KIPTOO, Kilimo Joshua

9. KWEYU, Ashikomera Bonface

10. LEECH, Catherine Ndinda

11. LWANGU, Danstan Siringi

12. MAINA, Peter Ndirangu

13. MUNYIRI, Geoffrey Murimi

14. MURIUNGI, K Nancy

15. MWANGI, Charles Maina

16. MWANIKI, Samuel Kariuki

17. MWAURA, Henry Kubai

18. NYAMBOGA, Benson

19. ODUOR, Camilus David

20. WAFULA, W Edwin

Second Class Honours (Lower Division)

21. KOECH, Wesley Kimutai

22. MWANGI, Anthony Kahura

23. MWANZIA, Julius Matata

Pass

24. MUTAVI, Benjamin Nzyuko

25. NGARUIYA, K Nahashon

(ii) BACHELOR OF SCIENCE INDUSTRIAL CHEMISTRY

First Class Honours

1. KAMAU, Anne Wairimu

2. KIPROTICH, Nicholas

3. MUTINDA, J Wambua

4. MUTUA, John Mbako

5. MWANGI, John Ken

6. OMOLLOH, George Ochieng'

7. RONO, Selly Jepchirchir

8. SHEE, Ali

9. TUNJE, Dzidza Grace

Second Class Honours (Upper Division)

10. GACHUGI, Yvonne Nyokabi

11. GITHINJI, Irene Njeri

12. MAKORI, Mokaya Jotham

13. ODUOR, Alphonce Okollo

14. SALASINI, David Lumumba

Second Class Honours (Lower Division)

15. DATCHE, Edwin Otieno

16. KIRUTHO, Edward Kamau

17. LUSALENGE, Wilson Serenge

18. MUKAMBA, Allan Katana

19. TENIK, Lemalon Benson

Pass

20. MAINA, Nicholas Mugera

21. OUMA, Kevin Oywa

(iii) BACHELOR OF SCIENCE IN METEOROLOGY

First Class Honours

1. MUTAI, Kipkoech Bethwel

2. SAVATIA, Victor Indasi

Second Class Honours (Upper Division)

3. DAYAN, Y Sammy Nyameyo

4. KABUU, Joseph Njeru

5. KANG'ALYA, Shadrack M

6. KINYUA, Stanely Kingori

7. KUYA, Khasandi Elinah

8. MBURU, Efumbi Salim

9. MWANGI, Dorise Muthoni

10. NG'ETICH, Chris Kiptum

11. NGAINA, Joshua Ndiwa

12. NYING'URO, A Patricia

13. OTIENO, George

Second Class Honours (Lower Division)

14. ANDERSON, Albertina Georgina

15. KABURA, John Njenga Keziah

16. KARIUKI, Muraguri Justus

17. KASURE, S Benard

18. KYARUZI, Kalomba Mugisha

19. MBINDYO, Dominic Mboya

20. MOLLEL, Janet Ole Loning`o

21. NYAATA, Magoma Jared

22. OCHIENG, Oyaya Walter

23. OCHIENG', Okello Phillip

24. OMOLLO, Victor

25. OSUMBA, Awuor Hezron

26. SEDA, Absae Ndege

Pass

27. ROTICH, Isaac Kimutai

(iv) BACHELOR OF SCIENCE (MICROPORCESSOR TECHNOLOGY & INSTRUMENTATION)

Second Class Honours (Upper Division)

1. OJENGE, Samwel Ochieng'

2. ONGERA, James

Second Class Honours (Lower Division)

3. MOCHAMA, Sandra Bousi

(v) BACHELOR OF SCIENCE

First Class Honours

1. AYOO, Isabel Opiyo

2. KAMARU, Judy Mwihaki

3. KANTAI, Resson

4. KARANJA, Gladys Wambui

5. KARUGU, Rachel Wanjiru

6. KUNG'U, Dianah Nyambura

7. MACHARIA, Wanjiru Jane

8. MASAKHWE, A Clement

9. MICHUKI, Catherine Kalachia

10. MOSONGO, Faith Beryline Moraa

11. MUTISYA, Esther Muthoki

12. OCHIENG, Ronald Okonjo

13. OKINDO, Mogotu Clare

14. OUMA, Carolyne Anyango

15. WANGARI, Isaac Mwangi

16. WANJIKU, Samuel Njoroge

Second Class Honours (Upper Division)

17. ATIENO, Beryl Esther

18. CHEGE, Benardatte Wairimu

19. GOGO, Nickson Omer

20. INDIKA, John

21. KALOKI, Jeremiah Musila

22. KASI, Kevin Simani

23. KENNETH, Omondi Otieno

24. KIBIWOTT, N Bungei

25. KIMANI, Solomon Waichigoh

26. KINYANJUI, Nancy Wanjiru

27. KISIO, Elizabeth Mueni

28. KITIVI, Peter Mutuku

29. KOGWON, Kipsindo Koech

30. LUVAYO, Fredrick Mengesa

31. MAINA, James Mugendi

32. MAKADIA, Belinda Namboka

33. MBEVI, Gabriel Muvea

34. MBUGUA, James Kamau

35. MBURU, Caroline Wanjiru

36. MISATI, N Jacob

37. MOGOI, Omare Deris

38. MOKUA, Ednah Sarange

39. MUCHENE, Elvis Karanja

40. MUCHUNU, Hannah Muthoni

41. MUKITI, Agostine Bahati

42. MULANDI, Peter Kilyungu

43. MURIUKI, Kanyiri Lillian

44. MURUNGI, Titus Murithi

45. MUTHENGI, Erickson Kyalo

46. MUTIE, Wambua Joel

47. MUTUNGA, Simon Mutevu

48. MUYONGA, Amolo Truphena

49. MWANGI, James Mwaura

50. NDUGUTA, Redempta Njeri

51. NG'ELECHEI, K M Albert

52. NG'ETHE, Esther Wanjiru

53. NGENO, Hazael Kimutai

54. NJOROGE, Rose Watare

55. OMBENG', Omondi Felix

56. OTIENO, Achieng' Dorine

57. OTIENO, Ndelleh Evance

58. OUMA, Charles

59. SAWE, Kenneth

60. THANDI, Sarah Wairimu

61. WACHIRA, Allan Kanyi

62. WACHIRA, Maina Wilson

63. WAIRIMU, Esbon Wamai

64. WANYIRI, Jemimah Njeri

Second Class Honours (Lower Division)

65. AGAN, Abonyo Gabriel

66. AMOL, Daniel Aluora

67. AMUNGA, Prisca Muhandishi Ingrid

68. BUYA, Alex Bashora

69. IKONYA, Peter

70. KAGANE, Obed Gitonga

71. KALUMA, Nicholas Nyaga

72. KAMANDE, John Kamau

73. KATUKU, Justus Ngui

74. KAWIA, J Muli

75. KIMIRI, Ken Kamawe

76. KIPKIRUI, Walter

77. KIPKURUI, Felix Rono

78. KURIA, James Kimani

79. MAGONDU, Monica Wawira

80. MATHERI, Alex Mwangi

81. METOBO, Orori James

82. MORANGA, Wilkins Michira

83. MUIRURI, Titus Mwaura

84. MUKEKU, Alfred Masai

85. MUNGAI, Mbugua Simon

86. MUNYONGI, Kithonga Melchizedek

87. MUTUNDU, Akhatiashi Victor

88. MWANGI, Haron Mwaura

89. MWANGI, Jeremiah Kamau

90. NANGULU, Manyonge David

91. NJOROGE, Paul Miring'u

92. NJOROGE, Winnierose Mumbi

93. OCHOLA, Omondi Collins

94. ODHIAMBO, Cyprian

95. ODIYO, Alex Nyakumba

96. OKEYO, Onyango Innocent

97. ONDIEKI, Okora Denis

98. ONYANGO, Malachi Nyonje

99. OPIYO, Ooko Vincent

100. ORWA, Bodo Edgar

101. OSEBE, Joseph Kimai

102. OTETE, Manwa Timothy

103. OWITI, Nicholus Onyango

104. OYUKO, Omondi Walter

105. RAJABU, Dwel Ogoro

106. SAID, Khadija Rukia

107. WAIRI, John Mwangi

108. WANGU, Moses Muchiri

109. WANJALA, Justin Murefu

110. WANJALA, N Imeldah

111. WANJOHI, Samuel Muriuki

112. WARUI, Cyprian Mwangi

113. YONGO, Nyawanda Kennedy

Pass

114. CHUCHU, Vyolah

115. KARIUKI, Solomon Mwangi

116. KIMANI, Stephen Githinji

117. KIMATHI, Joseph

118. KIRUI, Nicholas Kiprotich

119. LEKARAM, Semeren Victor

120. LWAL, Geoffrey Griffin

121. MAGHAS, Caren Cheptinda

122. MAYIEKA, Ogamba Elias

123. MUGURE, Jolly Josephine

124. MUROKI, Njuguna Paul

125. MURUNGA, L Kipchoke Joliffee

126. MUTAI, Kiprop Victor

127. MUTISYA, Kennedy Mutua

128. MUTUKU, Musyoki

129. NZUKI, Simon Muithya

130. OBONG'O, Charles

131. ODARI, Gerishom Alunga

132. ODAWA, Gunther Obdha

133. ODHIAMBO, Pauline Akinyi

134. OWUOR, James Ochieng

135. SULEIMAN, Farah Maalim

136. WAICHIGO, Francis Mureithi

137. WAWERU, Rachel Wangari

138. WECHULI, Lidede Sydney

(vi) BACHELOR OF SCIENCE (DISTANCE LEARNING)

Second Class Honours (Lower Division)

1. NDEGWA, Jacinta W.

(vii) BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY (DISTANCE LEARNING)

Second Class Honours (Upper Division)

1. IRUNGU, Margaret Wanjiru Gicheha

2. MUTEGI, Bruce Kathurima

Second Class Honours (Lower Division)

3. MUDUNYI, Charles O.

 (C) (i)POSTGRADUATE DIPLOMA IN METEOROLOGY

Credit

1. WAZIRI, Omar Waziri

Pass

2. CHILLO, Selemani Mussa

3. HAMAD, Issa Ali

4. MOGHA, Eston Ranson

5. MUGISHAGWE, Straton Fredrick

6. MUSSA, Ally Selemani

7. TUMAINI, Emanuel

 

AttachmentSize
ALUMNI OF 43rd GRADUATION CEREMONY OF SCHOOL OF PHYSICAL SCIENCES.docx19.06 KB
ALUMNI OF 43rd GRADUATION CEREMONY OF SCHOOL OF PHYSICAL SCIENCES.pdf202.92 KB

Dean's Message

Community Outreach

Contacts

P. O. Box 30197 - NAIROBI - 00100G.P.O
Tel: +254-20-4442482 or 4449004/5 ext.2120
Email: infoscience@uonbi.ac.ke

Customer Feedback Form

 

 

Notice Board

Notices

Contact Us

P. O. Box 30197 - NAIROBI - 00100G.P.O
Tel: +254-20-4442482 or 4449004/5 ext.2120
Email: infoscience@uonbi.ac.ke