51th Graduation Ceremony

SCHOOL OF PHYSICAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY DEGREE IN CHEMISTRY

1. GUMULA, IVAN

2. MUKABI, MARINA LEONIDOVNA

3. NEGERA, AYANA ABDISSA

DOCTOR OF PHILOSOPHY DEGREE IN METEOROLOGY

1. RWIGI, STEPHEN KIBE

(A) (i)MASTER OF SCIENCE IN AVIATION METEOROLOGY

1. KOROS, David

(ii) MASTER OF SCIENCE IN CHEMISTRY

1. ADEM, Fozia Ali

2. AKAMPURIRA, Denis

3. KASIMA, Everlyne Nafula

4. MUNGAI, George Ng'ang'a

5. NJOROGE, John Mbitu

6. PEMBERE, Anthony Masika

7. WANYONYI, Peter Namutala

8. WASWA, Gabriel Andati

(iii) MASTER OF SCIENCE IN CLIMATE CHANGE

1. ABDIMAJID, Nunow Abdi

2. ACHOLA, Sara Murabula

3. BARASA, Ignatius Mukhwana

4. KIRUI, Josephine Wangechi

5. MULBAH, Jr. David Mawolo

6. OMBIS, George Odhur

7. ONYANGO, Geoffrey Odhiambo

8. WAITHAVU, Ireri Nyaga Mwathi

(iv) MASTER OF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

1. MBUGUA, Simon Ngigi

2. MUYA, Catherine Njambi

(v) MASTER OF SCIENCE IN GEOLOGY

1. ABUGA, Nemuel Wicks

2. DUO, Lawrence Bhollai

3. GITHINJI, Tabitha Wambui

4. MULUSA, George Igunza

5. MUTEGI, Bruce Kathurima

6. NKYA, Abraham Tumsifu

(vi) MASTER OF SCIENCE IN HYDROLOGY AND GROUND WATER RESOURCE MANAGEMENT

1. MWAMBURI, Everlyne Kishesha

(vii) MASTER OF SCIENCE IN PHYSICS

1. MAITETHIA, Daniel Memeu

2. MUTEITHIA, Walter Maina

3. TAMBO, Paul Sati

(B) (i)BACHELOR OF SCIENCE IN MICROPROCESSOR TECHNOLOGY & INSTRUMENTATION

Second Class Honours (Upper Division)

1. AFANDA, Hilda Atsenga

2. CHEPKURUI, Naomi Soi

3. KAMAU, Samuel Githiomi

4. LUGADILU, Brian Ingasia

5. MACHARIA, Norman Kaguma

6. MURIUKI, Kenneth Gatobu

7. MUTHUI, Mark Mboti

8. MWANGANGI, Faith Nzisa

9. MWENDA, Kenneth

10. ONIONGA, Andrew Manguru

Second Class Honours (Lower Division)

11. BARASA, Alexander Kimakwa

12. KANYI, Damaris Wanjiku

13. KIHARA, David Mwangi

14. KUT, Clifford Otieno

15. MULUPI, Wesley Tokoi

16. NJUE, Daniel Murithi

17. NYORI, Manasseh Makari

18. OCHIENG, Alloys Miller

19. OTUOMA, Norma Ndeta

Pass

20. EWOI, Livingstone Eyanae

21. NGETICH, Duncan Kibet

22. WAKUKHA, Olga Mbaka

(ii) BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

First Class Honours

1. ACHOLA, Emmanuel Mulehane

2. AWUOR, Juliet

3. GEVERA, Patrick Kirita

4. KIOKO, Jehoshaphat Mwanzia

5. KIPKWONY, Sophy Jepkemoi

6. MAINA, Emmaculate Wanjiku

7. MAKORI, Amina Ochora

8. OMAR, Ayan Hassan

9. OMENYA, Eugene Owino

10. OTIENO, Richard Onyango

11. OYUGI, Kevin Otieno

Second Class Honours (Upper Division)

12. BINALE, Namwenya

13. CHEPKOECH, Elzeber

14. CHILARUK, Wilson Kura

15. KARIUKI, Eliud Mathu

16. KIMANI, Francis Njino

17. MASIKA, Ferdinand

18. MULEI, Charles Maitha

19. MUMIA, Titus Lutta

20. MUSATSI, Daniel Mtange

21. OBINDAH, Maryce Nandeche

22. OLENDE, Jane Akoth

23. ONDIEKI, Erick Onsomu

24. ONDIJO, Bob

25. ONYANGO, Kennedy Otieno

26. PKERIO, Evans Mwock

27. SHITSUKANE, James Andegwi

28. TEMBA, Hillary Nabiswa

29. WAMBUI, Grace Nyokabi

Second Class Honours (Lower Division)

30. AYIEKO, Laban

31. KIUGU, Evanson Mwangi

32. KIVANGA, Oscar Nzuve

33. ORANG'O, Peter Orina

34. RORAT, Hillary Moitalel

35. THOITHI, Ian Luke

Pass

36. NDAISI, Isaac Mutuku

(iii) BACHELOR OF SCIENCE GEOLOGY(DISTANCE LEARNING)

First Class Honours

1. CHEBET, Chebon

2. KAMAU, Mathew Waweru

Second Class Honours (Upper Division)

3. GICHINI, Beatrice Wangari

4. KURGAT, Philemon Kiprono

5. LOKIRIMA, Michael Kanyakera

6. SHOKUT, David Leigus

7. WAKHUNGU, Patrick Murunga

Second Class Honours (Lower Division)

8. CHEGE, John Karira

9. MURIITHI, Peter Kirethi

(iv) BACHELOR OF SCIENCE INDUSTRIAL CHEMISTRY

First Class Honours

1. ACHOLA, Laura Achieng

2. DHIDHA, Ali Barisa

3. KAMAU, Kelvin Karanja

4. MALOBA, Emmanuel Wesonga

5. MASIMBA, Duncan Mbela

6. MWAKA, Susan Nzisa

7. MWENDWA, Benjamin Munyoki

8. MWENDWA, Purity Carol

9. NDABI, Dennis Mwangi

10. NDARU, Elias Kivuti

11. OREMBE, Allan Omondi

12. THUITA, Damaris Waiyigo

Second Class Honours (Upper Division)

13. BIRGEN, Hosea Kimeli

14. KILUVA, Michael Lavi

15. KOECH, Betty Chebet

16. MUCHIRI, Agnes Wambui

17. MURUTO, Conrad Timothy Kamde

18. NJOROGE, John Mwangi

19. ODHIAMBO, John Otieno

20. OTIENO, John Edward Ochieng

21. OWAKA, Victor Omino

22. WEKESA, Joseph Musungu

Second Class Honours (Lower Division)

23. ALI, John Okombo

24. MBUGUA, Edward Njoroge

25. MUSA, Hussein Abdi

26. WANYONYI, Sarah Kadesa

Pass

27. OMUTOLE, Brenda Jebet

28. OTIENO, Evans Omondi

29. OTIENO, Micah Omondi

(v) BACHELOR OF SCIENCE IN METEOROLOGY

First Class Honours

1. INWANI, Japheth

2. KIMANI, Paul Njoroge

3. ONYANGO, Wilkista Grace Akinyi

4. OUMA, Antony

5. SEMO, Andrew Onyango

6. SHIKUKU, Phoebe Wafubwa

7. SUNGUTI, Elizabeth Majani

Second Class Honours (Upper Division)

8. ANANDE, Doreen Mwara

9. ASWANI, Michael Alumasi

10. GACHERU, James Mugo

11. GAKOMATI, Justin

12. KOECH, Weldon

13. MUSAYIDIZI, Jean De Dieu

14. MUSYOKA, Alfred Kilonzo

15. NGODE, Michael

16. OMONDI, Vivian Awuor

17. OWIDHI, Mark Arango

18. SHAKA, Saumu Tama

19. SUYANKA, Stephen Laiyani Mburu Gathoni

Second Class Honours (Lower Division)

20. ANDANG'O, Hezron Awiti

21. AWITI, Maurice Otieno

22. KIHIU, Solomon Muitithia

23. MAPILI, Vincent Mapili

24. MASAKA, Hendrick

25. MASINDE, Evrah Richard

26. MASWI, Christine Ghati

27. SOMSES, Sieglinde

28. WANJIRU, Dennis J Karanja

Pass

29. LUMBASI, Kenrick Chesimeyi

30. WAFULA, Moses Wandera

(vi) BACHELOR OF SCIENCE IN ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS

Second Class Honours (Upper Division)

1. KAVITA, Jemmimah Muthoki

2. MUTUNGA, Samson Mulandi

3. NDEGWA, Charles Ndung'u

4. OCHIENG', Eric Meli

5. ODHIAMBO, Felix Otieno

6. WAMIRA, Killion

7. WANYONYI, Benard Namachemo

Second Class Honours (Lower Division)

8. KAHWAI, James Ndungu

9. MERU, Mutuma Benson

10. MWITI, Jeffers

11. NJERU, Joseph Mundia

12. OTIENO, Teddy Dennis

(vii) BACHELOR OF SCIENCE

First Class Honours

1. AMENYA, Patrick Okiro

2. BOSIRE, Reuben Mochache

3. DOMINIC, Emanuel Muema

4. KIBET, Denis Korir

5. MUTISYA, Samuel Kyule

6. MWANGI, Daniel Kamau

7. OBILA, Jorim Okoth

8. ODONGO, Gladys Adhiambo

9. WAMBUA, Museu

Second Class Honours (Upper Division)

10. AKUNDA, Emily Auma

11. AOKO, George Owino

12. CHEGE, Joseph Karanja

13. CHONGE, Kevin Nakitare

14. GICHARU, Joseph Mwangi

15. GIKONYO, Allan Kagiri

16. KARITU, Mary Wanjugu

17. KEINO, Judy Jematia

18. KIHIU, Wilfred Thumbi

19. KIMANI, Julius

20. KIPLABAT, Brian Tarus

21. KIPSANG, Japheth

22. KIPYEGON, Macdonald Kiprop

23. KIVUIO, Michael Mukunzi

24. KURIA, John Chege

25. MAILU, Wilfred Kasaia

26. MAKULA, Patrick Mboya

27. MBAU, Stephen Njogu

28. MBURU, Caroline Ng'endo

29. MIRITI, Joseph

30. MOKAYA, Enock Nyamweya

31. MULWA, Mutende

32. MUNYASI, Faith Nanyama

33. MURILA, Zillah Magutsa

34. MUTHEE, Jane Wanjira

35. MUTHUKA, Everlyn Munyiva

36. MUTUA, Edna Mwende

37. MWATSUMA, Peter Chimbidze

38. NGAMINI, Grace Wanja

39. NGOTHO, Mary Wairimu

40. NJERI, Catherine Wanjiku

41. NJERU, Elizabeth Wanyaga

42. OGEGA, Joseph Gekara

43. OKELLO, Eric

44. OKETCH, Tony Bala

45. OLUMWA, Bostance Otieno

46. ONAYA, Solomon Owek

47. ROTICH, James Koriema

48. SIMON, Patrick Koisenke

49. THUKU, Mary Wanjiru

50. TISA, Selestina Khavere

51. WAHU, John Kimura

52. WOKABI, Geoffrey Ichai

Second Class Honours (Lower Division)

53. ACHIMBA, Tom Kimai

54. BAYA, Wilfred Kenga

55. BII, Nahshon Kipngetich

56. CHEPKOECH, Violah

57. GATHAIYA, Frasia Wawira

58. ILAGOSA, Peter Amugune

59. IMALI, Vivian

60. KAMAU, Henry Gacheru

61. KARIUKI, George Gichuhi

62. KAVITA, Morris Kioko

63. KIAMA, Caroline Nyawira

64. KIMANI, Alex Kamau

65. KIPTOO, Edwin Kandie

66. KIRAGU, Alexander Ndirangu

67. KYALO, Dorcas Kofambo

68. KYAMBI, Theresia Wamutwa

69. MAINA, Stephen Wangara

70. MAMBO, Peter Brian

71. MOGAKA, Mercy Kemunto

72. MUANGE, Irene Mbeneka

73. MUCHIRI, Wilson Macharia

74. MUNA, John Ritui

75. MUTAI, Kennedy

76. MWANGI, Muriithi Njagi

77. MWUGUSI, Chrisant Mwachi

78. NDERITU, Martin Kariuki

79. NGANGA, Joseph Waweru

80. NGUGI, Esther Wanjiru

81. NJERI, Joseph Kimingi

82. NJOROGE, James Wachaga

83. NYAGA, Esther Wanjiku

84. NYAMBURA, Esther Maurine

85. NYANG'AU, Onesmus Matini

86. NZYIMI, David Mutua

87. ODUOR, Alvine Okumu

88. OGOYI, Eric Owuor

89. OKODE, Elisha Ochieng'

90. OLANG', George Bita

91. OMIRAH, Calvines Oluoch

92. OMONDI, George Getuma

93. ONTOMWA, Hezron Aburi

94. ONWONG'A, Fredrick Bororio

95. OSUNDWA, Ali

96. OTIENO, Musa Ayoro

97. SAMMY, Eric Kavila

98. SCOTT, Herbert

99. SIRENGO, Eddah Namaemba

100. SUPEYO, Thomas Moriaso

101. THUITA, Georgina Wairimu

102. THUO, Rosemary Njeri

103. WAMBUA, William Muia

104. WAMBUGU, James Muchiri

105. WAMUGU, Stella Wangari

Pass

106. ETALE, Geoffrey Omfwoko

107. JUMA, Reagan Odhiambo

108. KARANJA, Mary Nyamathwe

109. KIPLAGAT, Jonathan Kosgei

110. LAGAT, Christopher Kipng'etich

111. MOBISA, Isaac Makori

112. MUGO, Joseph Waweru

113. MWITI, Mary Karwitha

114. ONYANGO, Carolyne Rhoda

115. OTIENO, Eric Ouma

116. WATHANGA, Isaac Wagema

(viii) BACHELOR OF SCIENCE IN ANALYTICAL CHEMISTRY

Second Class Honours (Upper Division)

1. KALI, Aron Munywoki

Second Class Honours (Lower Division)

2. GITURA, Daniel Waithaka

 

AttachmentSize
51ST GRADUATION CEREMONYS.docx22.14 KB
51ST GRADUATION CEREMONYS.pdf115.84 KB

Dean's Message

Community Outreach

Contacts

P. O. Box 30197 - NAIROBI - 00100G.P.O
Tel: +254-20-4442482 or 4449004/5 ext.2120
Email: infoscience@uonbi.ac.ke

Customer Feedback Form

 

 

Notice Board

Notices

Contact Us

P. O. Box 30197 - NAIROBI - 00100G.P.O
Tel: +254-20-4442482 or 4449004/5 ext.2120
Email: infoscience@uonbi.ac.ke