ALUMNI OF 55th Graduation Ceremony

ALUMNI OF 55th Graduation Ceremony

A)  MASTER OF SCIENCE

i)             MASTER OF SCIENCE IN ANALYTICAL CHEMISTRY

1.  KAMAU, Solomon Njoroge

2.  MAINA, Linda Wangeci

 

ii)            MASTER OF SCIENCE IN AVIATION METEOROLOGY

  1. CHIRCHIR, Samuel Kibii
  2.  

iii)  MASTER OF SCIENCE IN CHEMISTRY

1.            AWAS, Eric Okoth

2.            KWESIGA, George

3.            MANYIM, Scolas! ca

4.            ROGO, Michael Opata

5.           TOO, Gladys Chebet

 

iv)  MASTER OF SCIENCE IN CLIMATE CHANGE

1.            NDICHU, Judy Mukami

2.            WANJUHI, Daniel Murimi

 

MASTER OF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

MUTUA, Elizabeth Mbithevi)

 

 MASTER OF SCIENCE IN GEOLOGY

1.            BELCHER, Boniface Mu! so

2.            KANGUTU, Michael Muambi

3.            KARANJA, Mary Muthoni

4.            MAMBO, Norbert Kinyua            

 

MASTER OF SCIENCE IN INDUSTRIAL CHEMISTRY

1. CHEBON, Kiplagat Sammy

2.  MUNAYI, Rosebella Renee

MASTER OF SCIENCE IN METEOROLOGY

1.            ADRAJOW, Admasu Ferede

2.            GATERI, Magdalene Wanjiku

3.            HUDO, Noah Adam

 

 ix) MASTER OF SCIENCE IN PHYSICS

  1. T AABU, Mary

 

B)  POSTGRADUATE DIPLOMA

i)             POSTGRADUATE DIPLOMA IN NATURAL AND ENVIRONMENTAL DISASTER MANAGEMENT

1.  KIROSO, Samuel Matara

 

C)  BACHELOR OF SCIENCE

i)             BACHELOR OF SCIENCE IN MICROPROCESSOR TECHNOLOGY AND INSTRUMENTATION

First Class Honours

  1. NDUNG’U, Anne Everlyn Waithira               

 

Second Class Honours (Upper Division)

2.            ALLELA, Roy Mohammed

3.            GATHU, Boswell Wanyoike

4.            KAMAU, Francis Chege

5.            KIMAIYO, Gideon

6.            MUTISYA, Alvin Ngao

7.            MWIKALI, Meshack Mbuvi

8.            ONDIGO, A• eno Melissa

9.            WAITHAKA, Anthony Gathumbi

10.          WANGERE, Joseph Ngigi

 

Second Class Honours (Lower Division)

11. MAGANGA, Kevin

12. WAMBURU, William Tiria

 

 ii)  BACHELOR OF SCIENCE IN GEOLOGY

First Class Honours

  1. MUSUMBA, Rowland Nyongesa

 

Second Class Honours (Upper Division)

2.            ACHOKI, Dennis Obwocha

3.            BORU, Nuria Ali

4.            BULUKU, Lorraine Vusha

5.            JEPKIRUI, Sharon

6.            KAGENGO, Samuel O• eno

7.            KATHAMBI, Sarah Gatobu

8.            KIBET, Gilbert

9.            KINUTHIA, Victor Mwangi

10.          KIOKO, Charles Mathenge

11.          KIPTUM, Brian Kipchumba

12.          LEMISO, Kiprop Benson

13.          MIGOYA, Zena Akoth

14.          MOONKA, Stanley Senteu

15.          MULU, Jemimah Kamene

16.          MUTUA, Erastus

17.          MUTUA, Justus Loki

18.          MWACHONI, Emily Nyangasi

19.          NDEGWA, Samuel Mwangi

20.          OKETCH, Frankline O• eno

21.          OMONDI, Collins Odhiambo

22.          WANJAU, Stanley Mwangi

23.          WANYAGA, Magdalene Wangui

24.          WANYONYI, Ezra Malemo

25.          YEGO, Kiptoo Felix

 

Second Class Honours (Lower Division)

26.          INDAKWA, Benson Otembo

27.          KAGOMBE, Raphael Warungi

28.          KANIARU, Ian Kiarie

29.          KIRIMI, Isaac

30.          KIRUI, Peter

31.          KOILEGE, Kiprono Boaz

32.          LEPA, James Koima

33.          MASHAKA, Paul Mwawughanga

34.          MUKIRI, Robert Ndirangu

35.          MWAURA, Peter Kariuki

36.          NDISYA, Peter Kimeu

37.          NUNGARI, Edward Kimani

38.          OCHIENG, Joline Achieng

39.          ODIYO, Zakayo Ojwaka

40.          ODUONG, Gabriel Mahulo

41.          OMONDI, Ronald

42.          OPICHO, Simiyu Aggrey

Pass

43.          OLUOCH, O• eno Peter

 

iii)  BACHELOR OF SCIENCE INDUSTRIAL CHEMISTRY

First Class Honours

1.            AURA, Daudi Xavier

2.            KIOGORA, Penina Elosy Muthoni Kendi

3.            KIPRONO, Gideon Kimaiyo

4.            KIRAGU, Grace Wanjiku

5.            NJERI, Duncan Kamau

6.            NJERU, Moses

7.            NTHIWA, Norman Itumo

8.            ODERA, Japheth

9.            OKEYO, Seline

10.          ROTICH, Nancy Chepchumba

11.          WESONGA, Esau Mohammed

 

Second Class Honours (Upper Division)

12.          KARIMI, James Mwi•

13.          KIMANI, Racheal Wanjiru14. KIMIBEI, Rajab Terer

15.          KIPLAGAT, Samuel Kiprop

16.          KITHIA, Michael Baariu

17.          MUTUA, Joseph Mwendwa

18.          NDUNGE, Grace

19.          NGUGI, Everlyne Njoki

20.          ODIPO, Elizabeth Adhiambo

21.          OGINGO, James Ogola

22.          OKOTH, Moses Opiyo

23.          OWINO, Cliff ord Okoth

 

Second Class Honours (Lower Division)

24.          KIVUNGI, Said Mike

25.          OCHARO, Samuel Nyamwata

Pass

26.          SANG, Daniel Kipkurui

 

iv)  BACHELOR OF SCIENCE IN METEOROLOGY

First Class Honours

1.            LUNG’AHO, Franken Lugaria

2.            NDARWA, Anthony Kiarie

3.            OURU, Dismas Ooko

4.            WACUKA, Cynthia Nyambura

5.            WERUNGA, Kennedy Wamalwa

 

Second Class Honours (Upper Division)

6.            AHAWO, Maurice Edward

7.            AMUKONO, Caroline Luvandwa

8.            EKWANG, Gabriel Epung’ure

9.            JELAGAT, Victorine

10.          KIPKIRUI, Haron

11.          MUSYOKA, Wellington

12.          MUSYOKI, Caroline Mbenge

13.          MUTINDA, Dickson Muasa

14.          MWAI, Victoria Wamina

15.          NJIRU, Sam Abukuse

16.          NYAGA, Annet Wanja

17.          NYALE, Kalu Guruba

18.          NYAMBU, Victor

19.          ODHIAMBO, Sylvester

20.          OKOTH, Jakim Odoyo

21.          OUMA, Fred Ogutu

22.          OWUOR, Basil Ochieng’

23.          PHILANDER, Mar! n Marthinus

24.          SALIM, Alphan

25.          SIMALUMBA, Michael

26.          TUVA, Mwambao Tiki

27.          WANG’OMBE, Simon Ndiritu

Second Class Honours (Lower Division)

28.          CHERUYOT, Gideon

29.          GITHUI, Julius Nga! a

30.          IGOKI, Dankan Mutembei

31.          INDUSWE, William Opa!

32.          KAGO, Joseph Mwangi

33.          KIPCHOGE, Francis

34.          MWARO, Runcie Manza

35.          NYIRO, Emmanuel Daiddoh

36.          OLOO, David Fabian

37.          OMONDI, Evance Ndisio

38.          OUKO, Humphrey O! eno

39.          YUSSUF, Emmanuel Kimtai

Pass

40.          DAUDI, Esther Nyarinda

41.          OLOO, Amos Odera

 

v)            BACHELOR OF SCIENCE IN ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS

Second Class Honours (Upper Division)

 1.  MAINA, Eric Kamau

Second Class Honours (Lower Division)

2.            GARITHI, Ouko John Robert

3.            GIKUIYU, Tabitha Nungari

4.            VISAHO, Benard Mulanda

5.            WASILWA, Ronald Simiyu

 

vi)  BACHELOR OF SCIENCE

First Class Honours

1.            MWAKURO, Dorah Mkabili

2.            MWENDE, Kitheka Maureen

3.            NDUTA, Kimani

4.            OBADHA, Odhiambo Geoff rey

5.            WANJIRU, Nancy Kagure

 

Second Class Honours (Upper Division)

6.            ADHIAMBO, Idah

7.            AKINYI, Lynn O! eno

8.            ATUTI, Gechemba Hebisibah

9.            AWINO, Ruth Odhiambo

10.          DAHIR, Katra Sugow

11.          FRANCIS, Wainaina

12.          GAKUU, Mar• n Maina

13.          JACKSON, Alex Musyimi

14.          KAMULA, Augus• ne Muthyoi

15.          KIIO, George Mukiu

16.          MUNUHE, Allan Ndung’u

17.          MURAGURI, Esther Wangari

18.          MURII, Ndua•  Isaiah

19.          MUSAU, Gedion Musyoki

20.          MUSYOKI, Eunice Mwongeli

21.          MUTITU, Njeri Penina

22.          MWANGI, Muhia Antony

23.          MWANGI, Simon Ndirangu

24.          MWILITSA, Charles

25.          NDUNG’U, Peter Mwangi

26.          NGEI, Brian Wambua

27.          NGONYO, Donald Kihindi

28.          NYAMWEYA, Linnet Kerubo

29.          NYANDO, Josiah Randa

30.          NZOMO, Juliet Mwongeli

31.          OMACHE, Diana Kemunto

32.          ONAYA, Omondi Gilbert

33.          ONYANGO, Moses O• eno

34.          OUKO, Harrison

35.          OWUOR, Owino Brian

36.          WACHIRA, Joseph Wang’ondu

 

Second Class Honours (Lower Division)

37.          AKOTH, Steve Ondiek

38.          ANYANGO, Sharon

39.          BANDAH, Lodreck Mwenda

40.          CHEGE, Mar• n Kinuthia

41.          CHEROP, Jolly Kemei

42.          CONGO, June A• eno

43.          GICHUHI, Ashton Ngugi

44.          GIKANDI, Nancy Waitherero

45.          HASSAN, Ibrahim Dirie

46.          IRERI, Kennedy Murithi

47.          KAGAI, Samuel Chege

48.          KAISO, Lenah Mwango

49.          KAMAU, John Kabaa

50.          KAMAU, Stephen Mathenge

51.          KARIU, Samuel Karani

52.          KARIUKI, Joseph Mwangi

53.          KIPKORIR, Amos Cheruiyot

54.          KYALO, Munyao

55.          LEPARIE, Mary Ltauani

56.          LIMO, Sheila Jeptoo

57.          MACHARIA, Teresa Muthoni

58.          MAINGI, James Makau

59.          MALONZA, Chris• ne Mutanu

60.          MBIKU, Abigael Muthoki

61.          MBURU, Ann Njoki

62.          MOIRURI, Elizabeth

63.          MORANG’A, Isaiah Ong’ondo

64.          MOSOTA, Johann Matoke

65.          MUNENE, Julian Murugi

66.          MUNYAO, Daniel Nthusa

67.          MUTUA, Dominic Thuva

68.          MUTWIRI, Evans Mutua

69.          MWANGI, Murigi John

70.          MWILU, Bill Mwango

71.          NG’ANG’A, Abraham

72.          NYAGA, Mwaniki Collins

73.          NYONGESA, Victor

74.          OCHIENG’, Dancun Odhiambo

75.          OCHIENG’, Lizy Awour

76.          ODONGO, Silas Owi•

77.          OPIYO, Robert Ouko

78.          OTIENO, Clivone Abner

79.          OTIENO, Samson Opondo

80.          SANKAIRE, Mwende

81.          THAIRU, Bildad Muita

82.          TINGIYA, Viola Chepkoech

83.          WAMBUGU, James Migwi

84.          WANJIKU, Francis Muthemba

85.          WANJOHI, Patrick Kahiga

86.          WEBUKHA, Jason Simiyu

Pass

87.          ANGORO, Leobrenda Amondi

88.          BOLLOH, Edwin Odhiambo

89.          BOSIRE, Harrison Omanga

90.          CHEROP, Sharon

91.          GICHOHI, Bernard Kiragu

92.          KIPYEGO, Joan Jepkurui

93.          LWEMBE, Nelson Kalama

94.          MULWA, Sabina Edith

95.          MUTEGI, Isaac Macharia

96.          MUTUA, Adelade Mbinya

97.          NDING’ARU, Kennedy Thuranira

98.          NGUNJIRI, Antony Mwendia

99.          ODERO, George Ochieng’

100.        ODHIAMBO, Paul John

101.        ODONGO, George Bush

102.        OTIENO, Lazarus Odhiambo

103.        SHIKUKU, Jonathan Ateya

104.        SUTER, Carlos Kibet

105.        WAMBURA, Hope Wanjira

106.        WAWERU, Samuel Kang’aru

 

vii)  BACHELOR OF SCIENCE IN ANALYTICAL CHEMISTRY

First Class Honours

1.            KARANJA, Emily Wanjiru

2.            NDUATI, Joan Waithera

3.            NYAMBUTI, Beatrice Kwamboka

Second Class Honours (Upper Division)

4.            MUIRURI, Samuel Kungu

5.            MWANZIA, Innocentus Muendo

 

Second Class Honours (Lower Division)

6.            NYACHIEO, Cleophas Anderea

7.            THUO, Joseph Nganga

 

Dean's Message

Community Outreach

Contacts

P. O. Box 30197 - NAIROBI - 00100G.P.O
Tel: +254-20-4442482 or 4449004/5 ext.2120
Email: infoscience@uonbi.ac.ke

Customer Feedback Form

 

 

Notice Board

Notices

Contact Us

P. O. Box 30197 - NAIROBI - 00100G.P.O
Tel: +254-20-4442482 or 4449004/5 ext.2120
Email: infoscience@uonbi.ac.ke